След като през 80-те години на миналия век на италианския пазар се появиха нови отоплителни уреди от алуминий за сравнително кратък период популярността и търсенето на алуминиевите радиатори се увеличи в целия свят. Те привличат потребителите не само с техническите си характеристики, но и с приятен външен вид и достъпни цени.
Да сравним алуминиевите радиатори със старите чугунени радиатори, които все още се предлагат, като средство за отопление.
Въпреки че чугунените радиатори имат висока устойчивост на корозия и чугунът не е обект на механично въздействие, те имат и своите недостатъци:
- голямо тегло, което затруднява монтирането им, чугунът тежи 4 пъти повече от алуминия;
- неатрактивен външен вид, несъвместим със съвременните стилове на дизайн;
- висока термична инертност, която не позволява автоматичното им използване в отоплителните системи.
Тъй като алуминият се характеризира с много висока топлопроводимост, той предава топлината три пъти по-добре от чугуна. Високият коефициент на полезно действие позволява по-малък размер на радиатора. Благодарение на специалното разположение на секциите, топлината се съхранява и се разпръсква в желаната посока, което дава положителен ефект при отоплението на стаята. Алуминиевите радиатори заемат много малко пространство в помещението. Това е много важно при проектирането на помещенията, тъй като затварянето или скриването на алуминиевия радиатор е много по-лесно. Алуминиевите радиатори са най-добрият вариант, ако планирате ремонт или просто искате да замените остарялото оборудване.
- алуминиевите отоплителни радиатори се считат за най-добрите и имат редица неоспорими предимства:
- по-красиви;
- по-тесни;
- устойчиви са на корозия;
- притежават голяма площ на топлоотдаване;
- по-добра топлопроводимост;
- почти два пъти по-малка вместимост на вода за едно ребро;
- достъпна цена;
- лесна инсталация;
Като топлоносител в радиатора може да се използва както вода, така и антифризна течност.
Използването на вода с алкално PH води до корозия и образуване на утайка, а и при ниски температури и до замръзване на системата. Поради тази причина може да се избере използване и на антифриз. Използването му е свързано с по-ниска топлинна мощност в сравнение с водата, необходимост от циркулационна помпа поради по-високия му вискозитет и значително разширяване при нагряване. Качеството на антифризните течности трябва да се контролира така, както се контролира качеството на водата. Това е възможно най-вече в частните домове.