Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ настоява да се преосмисли идеята учениците от първи до четвърти клас да не повтарят учебната година, в случай, че завършат със слаб 2 по някой предмет.
Експертите предлагат на Министерство на образованието и науката редица промени в нормативната база за системата, които според тях не трябва да чакат нов закон, а трябва незабавно да бъдат направени от министър Танев в интерес на качеството на образованието.
Първото предложение на синдикалистите е да се въведе задължително целодневно обучение за всички ученици от първи до осми клас. За да се изпълни идеята, обаче всички училища трябва да преминат към едносменен режим на обучение. Въпреки че в момента по желание на ученика има целодневно обучение до четвърти клас, но в някои училища то не се изпълнява, поради липсата на достатъчно учебни стаи. Не става ясно, обаче какво ще се случи с училищата които споделят една сграда.
Друго важно предложение на синдиката е да се промени закона, така че да не се допуска създаването на паралелки по-големи от допустимото, тъй като, това намаля качеството на образованието.
Освен това се лансира идеята и за промяна на начина на изчисляване на заплатите които получават директорите на училищата. От КТ „Подкрепа“ предлагат възнагражденията да зависят от броя на обучаваните ученици в дадено школо, като се смята, че шефовете на училищата с по-малко паралелки имат по-малко задължения от колегите си управляващи по-големи учебни заведения.
Друго предложение за учителските заплати е да се отмени възможността трудовото възнаграждение на някои видове „бакалаври“ по Закона за висшето образование да бъде под минимално установеното за съответната учителска длъжност.
От синдиката настояват и за това, задължителната годишна преподавателска норма на всички учители да се фиксира на 648 часа, а седмичната норма – на 18 часа. Това е свързано и с решението на Комисията по дискриминация към министъра на образованието, което е със задължителен характер, за това, че за длъжността „учител“ съществуват различни преподавателски норми.
Последното искане на синдиката е това да отпаднат ограниченията за заплащане на пътните разходи при командировка на учителите, които са избрали да пътуват с личен автомобил, тъй като за други професии подобни ограничения няма.